Dana 21. i 22. stLogo_Dialogue4Tourism.jpgudenoga 2023. organizirano je događanje u okviru programa Interreg Euro-MED pod nazivom „CONNECTING THE DOTS; The path to a smarter and greener Mediterranean“. Organizatori događanja bili su Zajedničko tajništvo programa Interreg Euro-MED zajedno sa slovenskim partnerima.

Zaklada AdrisČast nam je što je Zaklada Adris ove godine od 50 financiranih projekata odabrala baš naš za javnu prezentaciju u sklopu Svečane dodjele projekta 17. natječajnog ciklusa Zaklade Adris u Zagrebu. Prezentaciju projekta „Velika stabla su naše blago: čuvajmo ih!“ održala je Mirela Uzelac Božac, mag. oecol. s Instituta za poljoprivredu i turizam. Suradnici na projektu su dr.sc. Barbara Sladonja i dr.sc. Danijela Poljuha s Instituta, kolege iz tvrtke Arboring te Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu.

logo AMORezultati istraživanja na Uspostavnom istraživačkom projektu UIP-2020-02-7413 Anti-Mikrobi-OL (AMO) prikazani su i objavljeni u znanstvenom radu „The Antibacterial Effect of Selected Essential Oils and Their Bioactive Constituents on Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi: Phytotoxic Properties and Potential for Future Olive Disease Control“. Članak je objavljen u MDPI časopisu „Microorganisms“ (IF 4.8) u posebnom izdanju časopisa Plant Pathogens: Monitoring, Identification and Biological Control

cropped naturally hrzz 1Rezultate projekta NATURALLY (HRZZ-IP-2020-02-6899) predstavili smo znanstvenoj javnosti u novom znanstvenom radu naslovljenom „Morphology of extrafloral nectaries of Ailanthus altissima (Mill.) Swingle (Simaroubaceae)” objavljenom u znanstvenom časopisu Periodicum biologorum. U ovom smo radu istraživali morfologiju pajasena – jedne od četiri invazivne vrste kojom se bavi projekt. U radu smo primjenjivali mikroskopijske metode u proučavanju ekstrafloralnih nektarija i raspravljali o njihovoj mogućoj ulozi i funkciji u fiziologiji biljke.

logo 2022 prozirPo javnom natječaju, koji je bio objavljen 26. listopada 2023. godine putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, na oglasnoj ploči Instituta i na web stranici Instituta, na radno mjesto tehnički suradnik za rad u Vinarskom laboratoriju, na određeno vrijeme, primljena je Iva Blašković mag.ing.bioproc.

fermentationDr. sc. Sanja Radeka, voditeljica HRZZ projekta VINUM SANUM, u suradnji s kolegama s Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, objavila je rad naslova ''Effect of Different Vinification Techniques on the Concentration of Volatile Aroma Compounds and Sensory Profile of Malvazija Istarska Wines'' u uglednom znanstvenom časopisu „Fermentation“ (Q1; IF: 3,7).

 

foodsU sklopu diseminacije rezultata na HRZZ projektu VINUM SANUM, doktorandica Fumica Orbanić je u suradnji s kolegama s Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča, Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita, Agronomskog fakulteta i Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, objavila je rad naslova ''Applying Different Vinification Techniques in Teran Red Wine Production: Impact on Bioactive Compounds and Sensory Attributes'', u uglednom znanstvenom časopisu „Foods“ (Q1; IF: 5,2).

 

Sprint 7 pokusajZnanstvenici s našeg Instituta,  u okviru OBZOR2020 projekta SPRINT (Sustainable plant protection transition: A global health approach), objavili su rad Silva, Gai i sur. „Pesticide residues with hazard classifications relevant to non-target species including humans are omnipresent in the environment and farmer residences“. Rad je objavljen u časopisu „Environment International“ (JCR Q1, IF 11.8).

Sprint 7 pokusajZnanstvenici s našeg Instituta, u  okviru OBZOR2020 projekta SPRINT (Sustainable plant protection transition: A global health approach), objavili su rad Navarro i sur. „Occurrence of pesticide residues in indoor dust of farmworker households across Europe and Argentina“ Rad je objavljen u časopisu „Science of The Total Environment“ (JCR Q1, IF 9.8).

Logo Dialogue4Tourism

Dana 25. 10. 2023. u Zagrebu je održan Okrugli stol u okviru programa hrvatskog predsjedanja Strategijom EU za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR) i Jadransko-jonskom inicijativom (AII), Stup – 4 Održivi turizam.

cropped naturally hrzz 1Potencijal za korištenje stranih invazivnih biljnih vrsta kao izvora fitofarmaceutika ali i kao hrane, predstavljen je kroz rezultate projekta NATURALLY (HRZZ IP-2020-02-6899) na Međunarodnoj konferenciji “Hrana i klimatske promjene” u organizaciji je Sveučilišta Sjever, Odjela za prehrambenu tehnologiju, Instituta Ruđer Bošković, Hrvatskog toksikološkog društva i Međunarodne udruge dijetetske prehrane i sigurnosti, 16. i 17. listopada 2023. godine. Konferencija je održana u Sveučilišnom centru Koprivnica i okupila je 150 sudionika, znanstvenika i stručnjaka iz 12 zemalja. Dr. sc. Danijela Poljuha, voditeljica projekta NATURALLY (“PRirodA KAO SAVEZnik: strane biljne invazivne vrste kao izvor farmaceutika”) koji financira Hrvatska zaklada za znanost, održala je pozvano predavanje pod naslovom “Two-Faced Invasive (Edible) Plants” u kojemu je naglasila važnost istraživanja invazivnih vrsta kao pružatelja usluga ekosustava, u cilju doprinosa održivom upravljanju i kontroli ovih vrsta i prilagodbe na klimatske promjene.

logo AMOIstraživanje u sklopu Uspostavnog istraživačkog projekta UIP-2020-02-7413 “Prirodni bioaktivni spojevi kao izvor potencijalnih antimikrobnih tvari u suzbijanju bakterijskih i drugih gljivičnih patogena masline”, koji se provodi na Institutu za poljoprivredu i turizam, rezultiralo je objavom još jednog znanstvenog rada u časopisu “Horticulturae” (Q1, IF 3.1) naslova "Microbial and Plant-Based Compounds as Alternatives for the Control of Phytopathogenic Bacteria"

Potkategorije