Institut za poljoprivredu i turizam iz Poreča bio je 4. lipnja 2025. domaćin međunarodnog festivala ISTRIAoilFEST, manifestacije posvećene promociji ekološkog maslinarstva i istarskog maslinovog ulja. Festival se održao u sklopu istoimenog projekta ISTRIAoilFEST, provedenog u okviru programa Interreg Slovenija – Hrvatska, uz sufinanciranje Europskog fonda za regionalni razvoj. Pored Instituta koji ove godine obilježava 150 godina znanstvenog djelovanja u području poljoprivrede, s hrvatske strane u organizaciju Festivala bila je uključena i Udruga maslinara Istarske županije Olea te vodeći parter iz Slovenije zadruga Terra Centuria. Cilj projekta je jačanje prekogranične suradnje, promicanje autohtonih sorti, očuvanje prirodne baštine te podizanje svijesti o važnosti održive proizvodnje maslinovog ulja.
Festival je započeo prijepodnevnim dijelom programa u šumici pokraj Instituta za poljoprivredu i turizam, okruženoj maslinicima autohtonih sorti. Sudjelovali su učenici osnovnih i srednjih škola, članovi Centra za inkluziju, maslinari, stručnjaci te brojni građani. Posjetitelji su imali priliku sudjelovati u edukativnim radionicama o bioraznolikosti, štetnicima u maslinicima te svojstvima maslinovog ulja. Održano je i dvojezično hrvatsko-slovensko natjecanje u znanju, a pobjednici su nagrađeni ekološkim maslinovim uljem lokalnih proizvođača.
Osnovne škole iz Tara i Rivarela iz Novigrada te Centar za inkluziju i podršku zajednici Buje predstavili su likovne radove na temu masline i očuvanja prirode. Poseban naglasak stavljen je na degustaciju i prepoznavanje ekstra djevičanskog maslinovog ulja, pod vodstvom dr. sc. Karoline Brkić Bubola, voditeljice projekta s Instituta.
U cilju očuvanja bioraznolikosti i autohtonih sorti, Udruga Olea poklonila je sadnicu sorte Porečka rosulja srednjoj poljoprivrednoj školi, dok su učenici ugostiteljskog smjera educirani o kvaliteti i sljubljivanju istarskih ulja s hranom. Događaj je zaključen zajedničkim piknikom u masliniku, za koji su jela pripremili učenici i nastavnici Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića iz Poreča.
Popodnevni dio programa održan je u Kampu Istra u Funtani, gdje je festival svečano otvoren izvedbom pjesme Terra Magica u izvedbi zbora Umjetničke škole Poreč uz glazbenu pratnju profesora škole. Prisutne su pozdravili predstavnici projektnih partnera na hrvatskom, slovenskom i talijanskom jeziku, zamjenica gradonačelnika Poreča Nataša Basanić Čuš te pročelnik za poljoprivredu Istarske županije, dr. sc. Ezio Pinzan.
Uslijedila su dva stručna predavanja: „Tradicija maslinarstva u Istri – arheološki tragovi proizvodnje maslinova ulja u rimsko doba“ koje je održao izv. prof. dr. sc. Davora Bulić te „Nutritivna i zdravstvena vrijednost ekološkog maslinovog ulja“ Ive Pastor, mag. nutr. clin.
Okrugli stol na temu očuvanja autohtonih sorti i kulturnog krajolika maslinika kao doprinosa bioraznolikosti, moderirao je dr. sc. Marin Krapac, uz sudjelovanje hrvatskih i slovenskih stručnjaka i znanstvenika iz područja maslinarstva i maslinovog ulja: dr.sc. Ezio Pinzan iz Istarske županije, dr.sc. Marina Lukić iz Instituta za poljoprivredu i turizam, mr.sc Jakob Fantinič iz Instituta za maslinarstvo, ZRS Koper, dr.sc. Danijel Stojković Kukulin, te Sanja Stojnić, proizvođačica ekološkog maslinovog ulja.
Vrhunac dana bila je interaktivna degustacija maslinovih ulja iz Hrvatske i Slovenije, koju su vodile dr. sc. Karolina Brkić Bubola iz Instituta za poljoprivredu i turizam i dr. sc. Milena Bučar Miklavčić iz Instituta za maslinarstvo, ZRS Koper. Festival je zaključen u gastronomskom tonu - kušanjem istarskih maslinovih ulja na izložbenim štandovima hrvatskih i slovenskih proizvođača te jela s maslinovim uljem.
Projekt ISTRIAoilFEST pokazao je koliko zajednički kulturno-edukativni događaji mogu doprinijeti očuvanju tradicije, promicanju održive poljoprivrede te jačanju regionalnog identiteta. Ekološko maslinarstvo i autohtone sorte postale su simbol suradnje i vizije održive budućnosti na području Istre.