Ispis
Hitova: 2477
LOGO COLOUR INHERITInstitut za poljoprivredu i turizam, 15. svibnja 2019. godine, održao je INFO dan projekta INHERIT (Održive turističke strategije za očuvanje i valorizaciju prirodne baštine mediteranske obale i priobalja). Info dan održao se u prostorijama Instituta u Poreču, a cilj je bio okupiti ključne dionike i predstaviti dosadašnje rezultate INHERIT projekta.
 
Naglasila se važnost umrežavanja s tijelima javne vlasti, pravnim osobama turističkog sektora, ostalim pružateljima usluga u turizmu, javnim ustanovama parkova prirode i nacionalnih parkova te udrugama za zaštitu okoliša i prirodne baštine, kao jednog od ključnih čimbenika za istraživanje i razvoj novih, konkurentnijih metoda, pristupa i u konačnici, rješenja u očuvanju i valorizaciji prirodne baštine u Hrvatskoj.
 
Prijenos znanja i rezultati istraživanja u okviru projekta, imat će za cilj stvaranje stručne podloge za izradu konkretnih mjera i politika, obuhvaćajući sve dionike koji posredno i neposredno žive i rade u turističkom sektoru i u destinacijskom prostoru.
Očekuje se da će rezultati projekta, pružiti potporu politici integracije turističkih aktivnosti u okvire održivosti prirodne baštine uzimajući u obzir pritom u obzir radne i životne specifičnosti svih ciljnih skupina obuhvaćenih projektom INHERIT.
 
Dr.sc. Ana Težak Damijanić, dr.sc. Barbara Sladonja i Marija Pičuljan, mag.oec, javnosti su predstavile projekt INHERIT te dale prikaz glavnih rezultata s kojima je zaključen prvi modul, a koji će biti od iznimne važnosti u aktivnostima drugog modula, odnosno u testiranju zajedničkih „alata“ prilagođenih MED (mediteranskim destinacijskim) specifičnostima. Navedeni alati će se iskoristiti za kreiranje izgradnje mehanizma za formiranje tzv. INHERITURA lokacija, koji će biti ključan za integraciju turističkih aktivnosti u poboljšane kontrolne aktivnosti na zaštiti prirodnih resursa svih država partnera.
 
U nastavku se raspravljalo o identificiranim problemima, prijetnjama i potencijalima upravljanja i zaštite prirodne baštine na području Mediterana te o postojećim primjerima dobre prakse upravljanja prirodnom baštinom ali i turističkom ponudom na području Istre.
 
Uz predstavnice Instituta za poljoprivredu i turizam, dr.sc. Nediljko Landeka, voditelj Odjela za deratizaciju, dezinsekciju i dezinfekciju Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, predstavio je primjere dobre prakse očuvanja i valorizacije prirodne baštine u Istri kroz suradnju lokalne administracije, znanstvene zajednice i stanovništva.
 
Edukativni dio INFO dana projekta, održao se u srednjoj školi Mate Balote u Poreču. Učenici 2. i 3. razreda sudjelovali su u kvizu na temu prirodne baštine i važnosti očuvanja prirodne baštine u Istri i na Mediteranu.
 
Dr.sc. Ivana Šola, na Institutu za poljoprivredu i turizam, održala je interdisciplinarnu radionicu „Od majčine dušice do sapuna - očuvana bogatstva prirode u funkciji uravnotežene turističke ponude“, što predstavlja vrijedan primjer koegzistencije turizma i prirodne baštine na mikro razini.
 
IMG 20190515 111127 3
IMG 20190515 132715 0
RADIONICA-64 -1
RADIONICA-39