Institut za poljoprivredu i turizam donio je novi cjenik izrade Elaborata za utvrđivanje boniteta tla. Navedena usluga usklađena je s tržišno procijenjenom vrijednošću posla i s Pravilnikom o mjerilima za utvrđivanje osobito vrijednog obradivog (P1) i vrijednog obradivog (P2) poljoprivrednog zemljišta NN 151/2013 i NN 23/2019. Sukladno navedenom ovaj dio poslovne ponude dodatno pojačava suradnju s fizičkim osobama vlasnicima katastarskih čestica, s gospodarstvom te s jedinicama lokalne uprave.
Za sve dodatne informacije ili stručne savjete možete se obratitidr.sc. Igoru Palčiću, a za slanje ponude možete nas kontaktirati na telefon 052 408 333 ili nam možete poslati upit putem e-mail-a na adresu: ninoslav@iptpo.hr
Institut za poljoprivredu i turizam ove godine obilježava jubilarnu 150. obljetnicu postojanja
Institut za poljoprivredu i turizam jedna je od najstarijih znanstveno-istraživačkih institucija u Republici Hrvatskoj čiji temelji sežu još u vrijeme Austro-Ugarske monarhije.
Godine 1874. Istarski sabor donio je odluku o osnivanju Pokrajinske vinarsko-voćarske stanice sa sjedištem u Poreču, a koja je započela s radom u travnju 1875. godine. Tijekom godina, Institut je prolazio kroz različite faze razvoja, mijenjajući ime, aktivnosti i područja istraživanja. Pod današnjim nazivom Institut za poljoprivredu i turizam djeluje od 6. ožujka 1989. godine, dok od 1996. godine djeluje kao jedan od 25 znanstveno-javnih instituta Republike Hrvatske.
Institut za poljoprivredu i turizam provodi znanstvena i stručna istraživanja u području biotehničkih i društvenih znanosti te realizira brojne znanstvene i stručne projekte sufinancirane iz fondova Europske unije te fondova koji se financiraju iz nacionalnih, regionalnih i lokalnih izvora.
Misija Instituta je provoditi vrhunska znanstvena istraživanja i stručni rad u području biotehničkih i društvenih znanosti te prenositi znanja koja doprinose očuvanju bioraznolikosti, prirodnih resursa i održivom razvoju gospodarstva i ruralnog područja, na međunarodnoj i nacionalnoj razini, a ne manje važno i za korist lokalne zajednice. Upravo sinergija biotehničkih i društvenih znanosti specifičnost je Instituta za poljoprivredu i turizam gledajući šire okruženje te su s obzirom na prirodne, društvene i gospodarske karakteristike Istarske županije, definirane sljedeće znanstvene specifičnosti Instituta: vinogradarstvo i vinarstvo, maslinarstvo i maslinovo ulje, povrćarstvo, agroekonomika, održivi turizam i ekologija.
Obilježavanje značajne 150. obljetnice Instituta bit će provođeno tijekom cijele 2025. godine organiziranjem različitih aktivnosti. Planirana su događanja koja će omogućiti široj javnosti uvid u znanstveno-istraživački i stručni rad Instituta. Aktivnosti će biti tematski prilagođene specifičnostima djelovanja zaposlenika, čime će se dodatno ukazati na značaj i doprinos Instituta lokalnoj zajednici i širem društvu. O svim planiranim aktivnostima, uz predstavljanje važnih zaključaka proizašlih ih znanstvenih istraživanja javnost će biti redovito informirana u narednim mjesecima.
S posebnim zadovoljstvom pozivamo Vas da se aktivno uključite u rad Skupa “Znanošću do inovacija za održivi razvoj poljoprivrede i turizma” koji će biti održan 8. i 9. svibnja 2025. godine u Poreču, u Hotelu „Valamar Diamant“ 4* i doprinesete razmjeni znanja i iskustava, inspirativnim raspravama i umrežavanju s kolegama iz Hrvatske i inozemstva.
Vaša znanstvena istraživanja, u obliku sažetaka imati ćete priliku predstaviti putem usmenih izlaganja. Prezentirani sažeci moći će biti objavljeni kao cjeloviti radovi u jednom od znanstvenih časopisa, o čemu će više informacija biti objavljeno naknadno. Osim toga, u okviru Znanstvenog skupa biti će organizirana sekcija predstavljanja projekata, tako da će biti moguće organizirati diseminacijske aktivnosti koje su predviđene projektima u provedbi. Ovaj skup ujedno je izvrsna prilika za diseminaciju rezultata Vašeg rada, ali i za uspostavu novih partnerstava koja će dodatno unaprijediti Vaše trenutne, ali i buduće projekte.
U sklopu projekta WASTEREDUCE, 14. siječnja 2025. održan je 2. partnerski sastanak projekta u Carmignano di Brenta, Italija. Dan je zapoečo sastankom upravnog odbora projekta, nakon čega je svaki od partnera informirao ostale partnere o dosadašnjim aktivnostima, uz diskusiju o budućim planovima, aktivnostima i događanjima na projektu. Uz to, održana je i press konferencija za medije, na kojoj je naša voditeljica projekta, Barbara Sladonja, predstavila projekt. Konferenciji su prisustvovali i gradonačelnik Carmignano di Brenta, predsjednik ETRA-e te predsjednik/direktor Consiglio di Bacino Brenta per i Rifiuti.
Druženje je završeno posjetom postrojenju za vodu Camazzole te šetnjom uz rijeku Brenta i jezero Camazzole.
Dana 12. prosinca 2024. godine u Institutu za poljoprivredu i turizam održana je konferencija za medije povodom početnog javnog predstavljanja istraživačkog projekta pod nazivom „Inovativni vinifikacijski postupci u funkciji povećanja biološkog i nutritivnog potencijala vina i nusproizvoda vinifikacije autohtonih i introduciranih sorti vinove loze – VinNutriVit (IP-10-2022-9128)“. Projekt, financiran od strane Hrvatske zaklade za znanost, u vrijednosti od 198.958,13 €, traje 4 godine, od 31. prosinca 2023. do 30. prosinca 2027. Nositelj projekta je Institut za poljoprivredu i turizam, a voditeljica projekta je dr. sc. Sanja Radeka.
Detaljnije na web stranici HRZZ projekta VinNutriVit.
Projekt WASTEREDUCE - Prezentacija "Plastika u moru"
Istarska županija, kao jedan od partnera na projektu WASTEREDUCE, organizirala je u petak, 29. prosinca u Puli, Hrvatska, Eko gastro manifestaciju „Plastika u moru“ na kojoj su sudjelovala još dva hrvatska partnera, Natura Histrica i Institut poljoprivrede i turizma. Eko-gastro događanje bilo je namijenjeno učenicima četvrtih razreda osnovnih škola, koji su imali priliku prisustvovati predavanju biologa iz pulskog Akvarija o morskom otpadu, točnije plastičnom onečišćenju mora, te uživati u zdravim ribljim jelima.
Prošli tjedan, 5. i 6. prosinca 2024. godine u Vodnjanu održan je Bootcamp za digitalne inovacije i digitalne transformacije u organizaciji konzorcija EDIH Adria.
Wastereduce projekt je 28.11.2024. predstavljen na Sveučilištu na Malti u sklopu “IOI Training programme” u obliku predavanja i radionice. Tema i prioriteti projekta u potpunosti se uklapaju u ciljeve ovog programa. Program je osmišljen za praktičare, pokriva suvremene pristupe upravljanju obalom i oceanima, s naglaskom na moralne, etičke i pravne vrijednosti u upravljanju oceanima (pravičnost i miroljubivo korištenje mora i oceana) u skladu s međunarodnim instrumentima i sporazumima. Program edukacije traje 4 tjedana, od 6.11. do 6.12.2024. godine. Polaznici su stručnjaci za upravljanje obalnim područjima Sredozemnog, Crnog, Baltičkog i Kaspijskog mora. Radionica je bila vrlo uspješna, tema upravljanja otpadom u zaštićenim i Natura 2000 područjima potaknula je zanimljivu i kreativnu raspravu.
Poštovani vinogradari i vinari, Pozivamo Vas na radionicu radnog naslova "Valorizacija istarskih autohtonih sorti vinove loze" koja će biti održana u srijedu, 11. prosinca 2024. godine u 12:00 satiu Poreču, u dvorani pored podruma Instituta za poljoprivredu i turizam i Poljoprivrednog odjela Veleučilišta u Rijeci.Program radionice pročitajte u nastavku - PROGRAM
Prijavu na radionicu možete obaviti putem e-maila: marijan@iptpo.hr
Poziv na predavanje"Agrarna politika i prilike za razvoj istarske poljoprivrede"
Institut za poljoprivredu i turizam, Udruga Istarska web tržnica i Hrvatsko agroekonomsko društvo organiziraju stručno predavanje za poljoprivrednike pod nazivom "Agrarna politika i prilike za razvoj istarske poljoprivrede". Mjesto i vrijeme održavanja: Dom obrtnika Poreč, 05. 12. 2024. (četvrtak) s početkom u 17,00 sati Predavačica: prof. dr. sc. Ramona Franić, Agronomski fakultet Sveučilište u Zagrebu
Glavne teme ovog predavanja su:
- stanje u hrvatskoj poljoprivredi te njezin značaj za nacionalno gospodarstvo i za EU - agrarna i ruralna politika EU danas i nakon 2027. - strateške smjernice i trendovi - poljoprivreda u Istri i Jadranskoj hrvatskoj - obilježja, ograničenja i prilike za razvoj u okviru zajedničke poljoprivredne politike EU. - politika upravljanja poljoprivrednim zemljištem, promjene u sustavu potpora u poljoprivredi, zajedničko tržište poljoprivrednih proizvoda, generacijska obnova, digitalizacija i inovacije u poljoprivredi i slično.
Pozivaju se poljoprivrednici da dođu na predavanje i upoznaju se sa smjernicama zajedničke poljoprivredne politike jer ona definira okvire razvoja vaših poljoprivrednih gospodarstava.
Održan završni sastanak partnera i konferencija projekta NATURALLY „From plant to pharmacy“
Približava se kraj godine, a i završetak našega projekta nije daleko. Učinilo nam se to pravim trenutkom za rezimiranje svega što smo u ovoj godini i tijekom ovoga projekta postigli. Zato smo iskoristili trenutak i u Poreč doveli vrhunske znanstvenike i stručnjake i s njima uživali u danu posvećenom biljkama, farmaciji i znanosti, okupljeni pod konferencijskim naslovom „FROM PLANT TO PHARMACY“.
Završna konferencija projekta NATURALLY koji je financirala Hrvatska Zaklada za znanosti održana je u hibridnom obliku, pod pokroviteljstvom Hrvatskog kemijskog društva i okupila je vrsne predavače iz Južnoafričke Republike, Ujedinjenog Kraljevstva, Srbije i Hrvatske. Bila je to prilika da prikažemo sažetak svega što smo napravili tijekom projekta, ali i svega onoga što smo realizirali u suradnji s drugim HRZZ projektima GinkoBiFlav i Temphys. Predavanjima tri voditeljice tri projekta, dr. sc. Dunje Šamec i dr. sc. Ivane Šola željeli smo poručiti – U SURADNJI JE KLJUČ USPJEHA!
Izuzetan doprinos konferenciji pružili su i predavači sa Sveučilišta u Pretoriji, Sveučilišta Cambridge te Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr. sc. Lyndy McGaw, prof. dr. sc. Ljiljana Fruk i prof. dr. sc. Dragana Šunjka i ovim im putem još jednom svima zahvaljujemo! Hvala i svim sudionicima koji su nas pratili uživo ili virtualno.
Od 20. do 22. studenog 2024. u Almeriji je održan Sun&Blue Congress važan godišnji skup o Plavom turizmu i Plavoj ekonomiji u Europi na kojem se sastaju različiti dionici kako bi razmijenili strategije, priče o uspjehu te radi inoviranja, diferenciranja i kako bi se istaknuli u smislu Plavog turizma, održivosti i ekonomije utjecaja.
Prehrambeno biotehnološki i Vinarski laboratorij unutar Zavoda za poljoprivredu i prehranu Instituta za poljoprivredu i turizam akreditirani su ispitni laboratoriji prema normi HRN EN ISO/IEC 17025:2017 od strane Hrvatske akreditacijske agencije u području opisanom u prilogu Potvrde o akreditaciji broj 1185 (dostupno na: https://akreditacija.hr/registar/).
We use cookies on our website. Some of them are essential for the operation of the site, while others help us to improve this site and the user experience (tracking cookies). You can decide for yourself whether you want to allow cookies or not. Please note that if you reject them, you may not be able to use all the functionalities of the site.