sustainability logo

Dr. sc. Zdravko Šergo i dr.sc. Anita Silvana Ilak Peršurić, znanstvenici sa Instituta za poljoprivredu i turizam, te prof.dr.sc Jasmina Gržinić sa Sveučilišta Juraj Dobrila u Puli,  koautori su rada objavljenog u časopisu Sustainability (WoSCC, JCR (Q2), IF 3.3), “Testing Baumol’s Cost Disease in Tourism: Productivity, Prices, and Labor Costs in Selected EU Countries Amid COVID-19 and the Russo-–Ukrainian War”. Rad istražuje sektorsku produktivnost turizma kroz ekonometrijske modele koristeći panel podataka za 15 zemalja EU u razdoblju od 2011. do 2023. Rezultati istraživanja potvrđuju  Baumolovu hipotezu (BCD), te otkrivaju da je veća produktivnost pozitivno povezana i s implicitnim cijenama i s troškovima rada po satu u svim sektorima. Osim toga, analiza obuhvaća utjecaj velikih vanjskih šokova, uključujući pandemiju COVID-19 i rusko-ukrajinski rat, tretiranih kao super-šokovi. Rezultati regresije ukazuju na značajne poremećaje cijena nakon ovih šokova. Nalazi istraživanja pružaju vrijedne uvide kreatorima politika koji se bave sektorskim neravnotežama u kontekstu BCD-a i snalaženjem u ekonomskim posljedicama globalnih poremećaja. Istraživanje je provedeno u okviru projekta Tourism Crises—stakeholders’ Roles and Recovery Strategies (2023–2026), (A020093-114), sa Sveučilišta Juraj Dobrila u Puli.

foods

Dr. sc. Anita Silvana Ilak Peršurić, znanstvena savjetnica, dr.sc. Ana Težak Damijanić, viša znanstvena suradnica i dr.sc. Sanja Radeka, znanstvena savjetnica sa Instituta za poljoprivredu i turizam, objavile su nedavno izvorni znanstveni rad u časopisu Foods (WoSCC, JCR (Q1), IF 5.1), naziva “Relationship Between Health Benefit Perception Moderate Wine Consumption, Wine Label and Healthy Behaviour”. Rad istražuje umjerenu konzumacija vina i ponašanje potrošača - konzumenata vina. Glavni ciljevi ovog rada bili su razviti ljestvicu za mjerenje percepcije zdravstvenih koristi povezanih s umjerenom konzumacijom vina te testirati utjecaj prehrambenih navika i neobaveznih informacija na etiketi vina na percepciju zdravstvenih koristi povezanih s umjerenom konzumacijom vina. Podaci su prikupljeni na uzorku potrošača vina koji su sudjelovali u interdisciplinarnom eksperimentu o utjecaju umjerene konzumacije vina na ljudsko zdravlje,   tijekom trajanja znanstvenog projekta HRZZ Vinum Sanum IP-2018-01-5049. Korištene su univarijatne, bivarijatne i multivarijatne statistike. Sociodemografske karakteristike potrošača vina korištene su kao polazište u analizi jer utječu na konzumaciju vina. Rezultati sugeriraju da je vino percipirano kao pozitivan proizvod za ljudsko zdravlje i dio je zdravih prehrambenih navika. Percepcija potrošača o opsegu umjerene konzumacije vina je jednodimenzionalni konstrukt, a neobavezne informacije na etiketama vina identificirane su i klasificirane kao upozorenja ili zdravstvene koristi povezane s umjerenom konzumacijom vina.

CIRCOLIVE LOGONa stranici ERASMUS+ projekta CIRCOLIVE (Razvijanje vještina za uvođenje cirkularnih poslovnih modela i digitalnih tehnologija u sektoru maslinovog ulja / Developing skills for introducing circular business models and digital technologies in olive oil sector) dostupan je prvi Newsletter. U ovom izdanju možete saznati više o ciljevima projekta, početnim aktivnostima te partnerskim institucijama iz pet europskih zemalja koje sudjeluju u realizaciji projekta – Španjolske, Grčke, Portugala, Italije i Hrvatske. CIRCOLIVE je projekt koji sufinancira Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu s ciljem podrške prijelaza EU na kružnu ekonomiju poboljšanjem/jačanjem kružnih poslovnih vještina u sektoru maslinovog ulja u Španjolskoj, Italiji, Grčkoj, Portugalu i Hrvatskoj te promicanje usvajanja kružnih poduzetničkih modela za valorizaciju otpada i nusproizvoda iz cijelog maslinarskog sektora. Više o projektu možete saznati na službenim stranicama projekta: www.circolive.eu. Pročitajte naš Newsletter

 

LOGO WastereduceInstitut za poljoprivredu i turizam kao vodeći partner na projektu prekogranične suradnje u okviru Europske teritorijalne suradnje INTERREG VI-A Italija – Hrvatska 2021.-2027. naslova „Integrated waste reduction strategies and solutions in protected and Natura 2000 areas“ objavljuje sedmi bilten projekta. Pročitajte zanimljivosti koje su se odvile tijekom radnih aktivnosti, a zbir svih događanja možete pročitati na službenoj stranici projekta.

Bilten - 7

150 LOGOMarija Polić Pasković i Dominik Anđelini doktorandi na našem Institutu doveli su svoja istraživanja do uspješno obranjenih doktorata. Doktorirali su s doktorskim disertacijama naslova „Utjecaj biofortifikacije selenom i silicijem na fenolni sastav maslinova lista i kakvoću maslinova ulja“ (Marija Polić Pasković) te „Utjecaj folijarne primjene biougljena na fiziologiju vinove loze i fizikalno-kemijski sastav vina 'Malvazija istarska' (Vitis vinifera L.)“ (Dominik Anđelini). Kolegama želimo puno uspjeha u daljnjem znanstveno istraživačkom radu i napredovanju u svijetu znanosti.

ISTRIAoilFEST logoInstitut za poljoprivredu i turizam iz Poreča bio je 4. lipnja 2025. domaćin prekograničnog festivala ISTRIAoilFEST, manifestacije posvećene promociji istarskog maslinovog ulja. Festival je održan u sklopu programa Interreg Slovenija – Hrvatska, uz sufinanciranje Europskog fonda za regionalni razvoj. Pored Instituta, s hrvatske strane u organizaciju Festivala bila je uključena i Udruga maslinara Istarske županije Olea te vodeći parter iz Slovenije zadruga Terra Centuria. Događanja s festivala su prikazana u emisiji "Boje zemlje". Prilog donosi pregled događanja, atmosferu festivala i ističe važnost očuvanja maslinarske tradicije kroz suradnju dviju zemalja – Hrvatske i Slovenije. Ponosni smo što je ovaj projekt prepoznat kao primjer dobre prakse prekogranične suradnje i promocije lokalne proizvodnje. Zahvaljujemo svim sudionicima i partnerima na doprinosu u organizaciji festivala te pozivamo sve koji nisu imali priliku prisustvovati da pogledaju prilog i osjete djelić atmosfere ISTRIAoilFEST-a. Pogledajte prilog iz navedene emisije. 

150 LOGOSukladno članku 8. Dobrovoljnog sporazuma o sprječavanju i smanjenju nastajanja otpada od hrane "Zajedno protiv otpada od hrane", objavljujemo redovito Izvješće o napretku provedbe Sporazuma te Godišnje izvješće o provedbi Dobrovoljnog sporazuma Zajedno protiv otpada od hrane 

Logo SPRINTDr. sc. Igor Pasković i Marija Polić Pasković, dipl. ing. agr., znanstvenici s Instituta za poljoprivredu i turizam, koautori su rada objavljenog u časopisu Journal of Hazardous Materials (WoSCC, JCR (Q1), IF 11.3). Istraživanje je provedeno u okviru H2020 projekta SPRINT, a analizirala se prisutnost ostataka pesticida u poljoprivrednim proizvodima različitih kultura, uspoređujući konvencionalne (IPM) i organske (ekološke) sustave proizvodnje u 10 zemalja diljem Europe. Hrvatsku je sa “studijom slučaja” u istarskim maslinicima predstavljao Institut. Rezultati su pokazali značajne razlike u učestalosti i razinama ostataka pesticida između proizvodnih sustava, naglašavajući važnost daljnjih istraživanja utjecaja pesticida i njihovih mješavina na ljudsko zdravlje i okoliš. Pročitajte navedni članak "Occurrence of pesticide residues in harvested products of various crops from European conventional and organic farming systems"

REVIVE CMYK EN

U okviru projekta Interreg Euro-MED REVIVE, 25. i 26. lipnja 2025. godine održano je događanje u Sjevernoj Makedoniji, na kojem su sudjelovali projektni partneri iz Španjolske, Italije, Slovenije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Grčke i Cipra. Institut za poljoprivredu i turizam sudjelovao je kao jedan od partnera.

ISTRIAoilFEST logoPrekogranični festival istarskog maslinovog ulja u Poreču, ISTRIAoilFEST, održan je 4. lipnja u okviru programa Interreg Slovenija – Hrvatska, uz sufinanciranje Europskog fonda za regionalni razvoj. Pored Instituta za poljoprivredu i turizam, koji ove godine obilježava 150 godina znanstvenog djelovanja u području poljoprivrede, s hrvatske strane u organizaciju Festivala bila je uključena i Udruga maslinara Istarske županije Olea te vodeći parter iz Slovenije zadruga Terra Centuria.

LOGO WastereduceInstitut za poljoprivredu i turizam kao vodeći partner na projektu prekogranične suradnje u okviru Europske teritorijalne suradnje INTERREG VI-A Italija – Hrvatska 2021.-2027. naslova „Integrated waste reduction strategies and solutions in protected and Natura 2000 areas“ objavljuje šesti bilten projekta. Pročitajte zanimljivosti koje su se odvile tijekom radnih aktivnosti, a zbir svih događanja možete pročitati na službenoj stranici projekta.

Bilten - 6

ISTRIAoilFEST logoInstitut za poljoprivredu i turizam iz Poreča bio je 4. lipnja 2025. domaćin međunarodnog festivala ISTRIAoilFEST, manifestacije posvećene promociji ekološkog maslinarstva i istarskog maslinovog ulja. Festival se održao u sklopu istoimenog projekta ISTRIAoilFEST, provedenog u okviru programa Interreg Slovenija – Hrvatska, uz sufinanciranje Europskog fonda za regionalni razvoj. Pored Instituta koji ove godine obilježava 150 godina znanstvenog djelovanja u području poljoprivrede, s hrvatske strane u organizaciju Festivala bila je uključena i Udruga maslinara Istarske županije Olea te vodeći parter iz Slovenije zadruga Terra Centuria. Cilj projekta je jačanje prekogranične suradnje, promicanje autohtonih sorti, očuvanje prirodne baštine te podizanje svijesti o važnosti održive proizvodnje maslinovog ulja.

Potkategorije