LOGO WastereduceDana 16.07.2024. godine, predstavnice Instituta za poljoprivredu i turizam, voditeljica projekta WASTEREDUCE dr.sc. Barbara Sladonja i Marija Pičuljan, sudjelovale su na tiskovnoj konferenciji navedenog projekta za talijanske projektne partnere u organizaciji Sveučilišta u Trstu.

Konferenciji su osim predstavnica Instituta kao vodećeg partnera, prisustvovali predstavnici svih partnerskih institucija iz Italije: University of Trieste (UNITS), Etra SpA Societa benefit (ETRA), ETIFOR Srl Società Benefit (ETIFOR), Regional Agency for Environmental Protection and Prevention of Veneto (ARPAV).

Dr.sc. Barbara Sladonja, skrenula je pozornost na probleme koje otpad čini „zajedničkom“ Jadranskom moru koje Hrvatska i Italija dijele, posebice kada je riječ o posljedicama obalnog turizma te podsjetila na potrebu zajedničkog upravljanja otpadom. Istaknula je kako su jednostrani pristupi u rješavanju ovog problema neučinkoviti te su potrebne zajedničke ekološke politike i prakse za upravljanje otpadom u zaštićenim i Natura 2000 područjima. Naglasila je kako WASTEREDUCE u tu svrhu ima za cilj uključiti što više lokalnih subjekata, institucija i građana, koji će aktivno doprinijeti promjeni našeg društva, čineći ga održivijim, s minimalnim antropogenim utjecajem na okoliš.

Fabio del Missier (UNITS), naglasio je važnost podizanja svijesti o problemu okoliša, ističući poticanje pravilnog odlaganja otpada. U tu svrhu, a sklopu projekta, najavio je provođenje psiholoških i terenskih istraživanja s ciljem razumijevanja ljudskog ponašanja prema otpadu, kako bi se stekla adekvatna percepcija problema te sukladno tome i pristupilo njegovom rješavanju.

Giovanni Bacaro (UNITS), istaknuo je korištenje inovativnih metoda, posebice satelitskih sustava u rješavanju problema otpada.

Lucia Da Rugna (ARPAV), naglasila je implementaciju praksi kružnog gospodarstva i prevenciju kroz obrazovne intervencije u školama, dok je Domenico Lenzi (ETRA) istaknuo implementaciju video nadzora na Brenti (jedenom od pilot područja projekta), što će doprinijeti identifikaciji pojedinaca koji neodgovorno odlažu otpad te je također stavio naglasak važnost obrazovanja vezano za problematiku okoliša i ponašanju prema otpadu.

Linda Barci (ETIFOR), fokusirala se na važnost procjene troškova povezanih s napuštanjem otpada i utjecaj navedenog ponašanja, ističući kako čak i čišćenje takvog područja ima cijenu za državu i nije nebitno za proračun, pogotovo u priobalju, osvrnuvši se također na važnost obrazovanja koje će pridonijeti promjeni ljudskog ponašanja prema otpadu.

slika1

slika2