LOGO WastereduceOrganizator radionice bila je Istarska županija, jedan od projektnih partnera na projektu WASTEREDUCE, a sudjelovali su i projektni partneri: Institut za poljoprivredu i turizam, Natura Histrica te Udruga SUNCE. Osim njih, radionici su prisustvovali i dionici uključeni u projekt, čime je okupljanje dobilo dodatnu dimenziju suradnje. Radionica je bila obogaćena nizom zanimljivih i informativnih predavanja. Viša znanstvena suradnica s Instituta Ruđer Bošković – Centar za istraživanje mora Rovinj, dr. sc. Mirta Smodlaka Tanković, održala je prezentaciju pod nazivom „Provedba monitoringa morskog otpada u okviru Okvirne direktive o morskoj strategiji Europske unije (MSFD)“. Dejan Kosić iz "Udruge Obala naših unuka", Krk, predstavio je temu „Od otpada do proizvoda“, dok je voditeljica projekta "Plastic Blues", dr. sc. Ana Markić, govorila o načinima smanjenja plastičnog zagađenja.

Također, naši projektni partneri iz Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj SUNCE predstavili su dvije izuzetno zanimljive analize. Dalka Zanki održala je prezentaciju pod nazivom „Analiza anketa – korištenje jednokratne plastike u turističkom sektoru“, dok je Mateja Taraš prezentirala rezultate pod nazivom „Analiza podataka količine i sastava prikupljenog otpada u akcijama čišćenja“.

Ova radionica bila je izvanredna prilika za povezivanje dionika i projektnih partnera, razmjenu iskustava te otvoreni dijalog o izazovima gospodarenja otpadom u zaštićenim područjima. Zajedničkim snagama, sudionici su promišljali o inovativnim i održivim rješenjima koja bi mogla doprinijeti smanjenju ovog problema.

IMG 20250128 WA0004

IMG 20250128 WA0005