Vin de-Rosa staro 2VIN DE ROSA - vino, blago, tradicija ili sve u jednom? Za Vin de Rosa vino, beru se isključivo najljepši zreli grozdovi. Tradicionalno grožđe se dovozi na sušenje u plitkim drvenim kašetama te se suši isključivo na mrežama u prozračnoj i sjenovitoj prostoriji u trajanju od nekoliko mjeseci. Osim tradicionalnog načina sušenja, grožđe se suši i u kontroliranim uvjetima relativne vlage i temperature u specijalno konstruiranim sušarama za sušenje grožđa. U tom slučaju period prosušivanja grožđa traje znatno kraće, 7 - 10 dana. Cijeli prosušeni grozdovi prešaju se i miješaju kako bi se iscijedilo što više mošta. Mošt se stavlja na fermentaciju u staklenim demižanama ili u drvenim hrastovim bačvicama. Prvi pretok se obavlja zbog odvajanja mošta od taloga po mogućnosti prije proljeća. Početak burne fermentacije nastupa povećanjem proljetnih temperatura i može trajati do kraja ljeta. Buteljiranje Vin de Rosa obavlja se prije nadolazećeg Božića kako bi i slikovito bila zaokružena još jedna blažena godina.

Hotelska kucaOd 03. do 05. svibnja 2012. u organizaciji Fakulteta za Turistički i hotelski menadžment u Opatiji održan je  21. BIENALNI MEĐUNARODNI KONGRES – TURIZAM I HOTELSKA INDUSTRIJA 2012  / 21th BIENNIAL INTERNATIONAL CONGRESS - TOURISM & HOSPITALITY INDUSTRY 2012. Naslov kongresa bio je - Novi trendovi u turizmu i hotelskoj industriji. U radu kongresa, koji je bio podijeljen u tri radionice, sa 69 radova,  na kojima je sudjelovalo 120 autora iz 12 zemalja svijeta, a među kojima su bili i znanstvenici s našeg Instituta za poljoprivredu i turizam.

Naslovnica Barbara 2012Znanstvenici Instituta za poljoprivredu i turizam i njihovi kolege vanjski suradnici objavili su u prestižnom američkom časopisu “Environmental Management”, izdavača Springer Publishing članak naslova “Introduction of participatory conservation in Croatia, residents’ perceptions: A case study from the Istrian Peninsula” / “Uvođenje aktivnog učešća zajednice u očuvanje prirodnih resursa Hrvatske, stav lokalnog stanovništva: Primjer iz Istre”

 

diplomaDana 11. travnja 2012. sada, dr.sc. Marin Krapac dipl. ing. agr. je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu pred povjerenstvom u sastavu:

 

1. prof.dr.sc. Tomislav Jemrić - Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
2. prof.dr.sc. Tajana Krička - Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
3. prof. dr.sc. Jerko Gunjača - Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
4. prof.dr.sc. Vedran Bilas - Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu
5. dr.sc. Barbara Sladonja - Institut za poljoprivredu i turizam Poreč

obranio disertaciju pod naslovom „Utvrđivanje zrelosti ploda masline (Olea europaea L.) metodom mjerenja električne impedancije na sortama Picholine i Buža momjanska u Istri“.

Disertacija je izrađena u sklopu projekta Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta „Karakterizacija autohtonih sorti maslina u Istri“ voditeljice dr.sc. Barbare Sladonje.

Mentor dr.sc. Marinu Krapcu bio je prof.dr.sc. Đani Benčić s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

EVENT MANAGEMANTOsobito nam je drago objaviti vijest iz koje se može iščitati zalaganje naših znanstvenih novaka koji rade i napreduju na znanstveno stručnom istraživanju tijekom pisanja njihovih doktorskih disertacija. Klara Trošt mag.oec., znanstvena novakinja Instituta za poljoprivredu i turizam, Zavoda za turizam, u suradnji s doc.dr.sc. Ines Milohnić, docenticom Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji objavila rad „Management Attitudes Towards Event Impacts in the Tourist Destination: the Case of Istria, Croatia“ u jednom od najcjenjenijih časopisa iz područja menadžmenta manifestacija – "Event Management".

FAOU organizaciji regionalnog ureda „FAO“ za Europu i Centralnu Aziju te Europske komisije za poljoprivredu od 20. – 23. 02. 2012. u Rimu se održala 22 sjednica FAO/ECA WPW o ženama i obitelji u ruralnom razvoju i 15 sjednica WPW-a. Radni naslov sjednica bio je „22. expert meeting of the FAO/ECA working party on women and the family in rural development (WPW)“ i Fifteenth session of the working party on women and the family in rural development (WPW).

Barbara naslovnica knjiga 2012Ovih dana objavljena je knjiga koju je uredila znanstvenica Instituta za poljoprivredu i turizam, dr.sc. Barbara Sladonja, naslova - „Aquaculture and the Environment: A Shared Destiny“, odnosno „Akvakultura i okoliš: Zajednička sudbina“. Knjiga je objavljena je pod okriljem izdavačke kuće „InTech“ iz Rijeke. Ova jedinstvena knjiga na koja se pojavila na našem tržištu sadrži znanstvene radove autora iz cijelog svijeta koji na izvrstan način sintetiziraju problematiku akvakulture u prirodnom okolišu.

 

LogoOd 7. – 10. veljače 2012. U Opatiji, u Grand hotelu „4 opatijska cvijeta“, održan je tradicionalni 56. Seminar biljne zaštite. Taj bitan seminar za sve aspekte hrvatske agronomske stručne i znanstvene javnosti i ove je godine organiziran od strane Hrvatskog društva za biljnu zaštitu i Agronomskog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, uz potporu i pokroviteljstvo Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske. Institut za poljoprivredu i turizam tradicionalno je podržao svojim sponzorskim aktivnostima održavanje ovog skupa te je vinom iz proizvodnje našeg enologa  počastio sve uzvanike na tradicionalnoj svečanoj večeri. 

Više o Hrvatskom društvu biljne zaštite

Logo simpozij agronomaOd 13. – 17. veljače 2012. znanstvenici Instituta prisustvovali su na 47. hrvatskom i 7. međunarodnom simpoziju agronoma održanom u Opatiji, u „Grand Hotelu Adriatic“. Osnovni cilj Simpozija od njegovog prvog održavanja do danas je upoznati agronome i širu javnost s rezultatima najnovijih znanstvenih istraživanja naših i inozemnih stručnjaka, te na taj način omogućiti bolji prijenos znanstvenih postignuća u poljoprivrednu proizvodnju. Simpozij je tradicionalno bio prilika za uspostavu bolje suradnje znanstvenika sa sveučilišta, znanstvenih ustanova te stručnjaka iz poljoprivrede, industrije, trgovine i ostalih srodnih djelatnosti, odnosno proizvođača iz Hrvatske, Europe i Svijeta na zajedničkom interesnom području iz znanosti i poljoprivredne prakse.

Sanja teran 1Iznimno smo ponosni najaviti da je početkom godine na Institutu za poljoprivredu i turizam započeo je novi vrlo važan Bilateralni znanstveno – istraživački projekt naslova „Karakterizacija sorti Teran i Refošk na osnovu ampelografskih, genetičkih i enoloških svojstava”. Voditeljica projekta je dr.sc. Sanja Radeka predstojnica Zavoda za poljoprivredu i prehranu, (suradnici na projektu: dr.sc. Đordano Peršurić, znanstveni savjetnik; dr.sc. Anita Silvana Ilak Peršurić, znanstveni savjetnik; dr.sc. Igor Lukić, znanstveni suradnik; dr.sc. Marijan Bubola, znanstveni novak – viši asistent; Danijela Petrušić dipl.ing., znanstveni novak – asistent; , Sara Godena dipl.ing.agr. znanstveni novak)

2012-01 Slo VV kongres 002U organizaciji Biotehničkog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani, suorganizaciji Poljoprivredno šumarskog zavoda Nova Gorica i Strukovnog društva vinogradara i vinara Slovenije te pod pokroviteljstvom OIV-a (International Organisation of Vine and Wine – Međunarodni ured za lozu i vino) je 25. i 26. siječnja 2012. godine u Novoj Gorici (Slovenija) održan 4. slovenski vinogradarsko – vinarski kongres s međunarodnim sudjelovanjem, na kojem je sudjelovao Marijan Bubola s našeg Instituta.

Glavne teme kongresa bile su revizija sadašnjeg stanja vinogradarstva, vinarstva i rasadničarske proizvodnje u Sloveniji, vizija razvoja u narednim godinama, prilagođenost novim tržišnim uvjetima, zakonska regulativa i EU, organizacija i suradnja između znanstvenih, strukovnih i administrativnih tijela, razvoj vinskog turizma i vinske kulture te marketing i prodaja vina.

JITB Cover IgorU 2011. godini znanstvenici Instituta za poljoprivredu i turizam dr.sc. Igor Lukić, dr.sc. Sanja Radeka i dr.sc. Đordano Peršurić, u suradnji s kolegama znanstvenicima iz tvornice alkoholnih pića Zvečevo d.d., PTF-a u Osijeku i PBF-a u Zagrebu, objavili su dva rada o rakijama komovicama u cijenjenim međunarodnim časopisima iz područja biotehničkih znanosti citiranim u Current Contents bazi podataka.


U časopisu Journal of the Institute of Brewing objavljen je rad u kojem je razjašnjena raspodjela 120 najvažnijih spojeva arome u različitim frakcijama destilata tijekom tradicionalne alambic destilacije u proizvodnji rakije komovice od muškatnih sorti. Između ostalog, po prvi je puta u svijetu razjašnjen način destiliranja monoterpenskih spojeva: utvrđeno je da najviše koncentracije destiliraju u završnim frakcijama destilata (tzv. frakcije repa) koje se obično odbacuju i ne ulaze u konačan proizvod. Zaključeno je da završne frakcije destilata muškatnih sorti mogu poslužiti kao vrijedan izvor mirisnih monoterpena, te ih je, u slučaju komina i destilata bez izraženijih mana, preporučeno re-destilirati sa slijedećom šaržom radi povećanja voćno-cvjetne arome komovica.

Potkategorije